10 Temmuz 2010 Cumartesi

Atatürk İnkılapları Öncesi ve Sonrası Resimleri

10 Kasım öncesi ilköğretim üçüncü sınıf öğrencilerine rutin olarak Atatürk İnkılapları Öncesi ve Sonrasını yansıtan resimlerle bir albüm oluşturulması ödevi veriliyor. Haliyle bu projeleri yapanlar çocuklardan ziyade anne veya babalar oluyor. Zira çocuk ne yaparsa yapsın google'da araştırma yaptığı zaman Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli devrimlerinin fotoğraflarına ulaşması mümkün olmuyor. Bu durum Türkiye için bir ayıptır. Aslında bana kalırsa artık eskiyi reddetme ve yeniyi göklere çıkarma tarzında verilen bu tür eğitimler de doğru değil. Yeni bir ülke kurulurken kurucu felsefenin eskiyi reddetmesi kadar doğal bir şey yoktu. Fakat bugün geldiğimiz noktada artık Osmanlı İmparatorluğu'nun karşısına Türkiye Cumhuriyeti'ni koymanın pek anlamı yok. Türkiye Cumhuriyeti'nin alternatifi yeni bir imparatorluk değildir. Böyle bir korku hala  azınlıkta ama son derece güçlü bir grup tarafından gündemde tutulmaya çalışılsa da Türk halkının bu korkulara prim vermediği de bir gerçek. Geldiğimiz noktada hem Atatürk'ü hem de öncesini anlamak zorundayız. Tarih eğitimindeki ikircikli tavır da son bulmalı. Şimdi geriye dönüp baktığımda öyle bir eğitim süzgecinden geçtiğimi görüyorum ki normal tarih derslerinde Osmanlıyı göğe çıkarırken, inkılap tarihinde Osmanlı'nın arkasından sövmüşüz. Böyle bir tarih öğretimi olamaz.

Herneyse, google da araştırın ve ilk çıkan sayfalara bakın, Atatürk İnkılaplarını resimlerle anlatan doğru dürüst bir sayfa yok. Çıkanları tıklayın ve görün; bol bol yazı var hiç resim yok. Hal böyle olunca ben blogumda amatörce olsa da böyle bir konuyu resimlerle göstereyim dedim.  Eminim ki gelecek sene ilköğretimde çocuğu olan veliler sayesinde bu sayfa en az 1 milyon hit alıp google'da anasayfaya çıkacak.Tarikatların kaldırılması, tekke ve zaviyelerin kapatılması (30 Kasım 1925) Tarih anlayışında gerçeğe dönüş (12 Nisan 1931)
Takvim, saat ve ölçülerde değişiklik (1925 ve 1931)
Hukuk alanındaki devrimler
• Mecellenin Kaldırılması (1924 - 1937)
• Türk Medeni Kanunu (1924 - 1937)
• Türk Ceza Kanunu (1926).
• Yeni Anayasanın Kabulü (1924)
• Teşkilat-ı esasiye Kanunu (1921)
• Şer'iyye Mahkemelerinin Kapatılması (1924)

 

• Üniversite Reformu (1933)• Üniversite Öğreniminin Düzenlenmesi (31 Mayıs 1933)


 

Kadın haklarının tanınması (1930-1933 ve 1934)

7 yorum:

Adsız dedi ki...

MERHABA RESİMLERİNİZİ OKUL ÖDEVİNDE KULLANMAK İSTİYORUM.NASIL RLERULAŞABİLİRİM..TEŞEKKÜE

T.he dedi ki...

print screen ile resimleri kopyalayıp paint programında düzenleyebilirsiniz. Ya da scrren capture programları ile direk resmi kopyalayabilirsiniz ya da email adresinizi bırakırsanız ben size pdf veya word formatında gönderebilirim.

Adsız dedi ki...

Teşekkürederim.

Adsız dedi ki...

gerçekten teşekkürler yararlı oldu

Hasan Furkan Kıraç dedi ki...

Resmi Almak İçin Sağ Tıkla Kopyala De Worde Git Yapıştır De Bu kadar :D

Adsız dedi ki...

COK YARARLI BULDUM. SAĞDUYUNUZ İÇİN TESSEKKÜRLER.BÖYLE SEYLERE COK FAZLA DİKKAT EDİLMİYOR ARTIK..DAHA İLKOKULDAN BASLAYIP TAA ÖLENE KADAR OKADAR İNCE DÜŞÜNÜLMÜŞ Bİ SİSTEMLE OYALANIYORUZ Kİ KİMSENİN KAFASINI KALDIRIP NEREYE GİDİYORUZ DİYE Bİ BAKTIĞI YOK..

Adsız dedi ki...

tek kelime ile mükemmel!